BU KEDİLER DE
NEREDEN GELDİ?
Where did those
cats come from?

iKEDi “Biz de İstanbulluyuz”, 2009 Linz Avrupa Kültür Başkenti Sahne Sanatları Direktörü Airan Berg tarafından iDANS için geliştirilmiş bir proje olup İstanbul’un sokaklarını, havasını ve suyunu paylaştığımız hayvanlarla uyumlu bir yaşama ve diğer canlıların var olma haklarına saygılı bir bakışa davet ediyor. Televizyon, tiyatro ve sinema dünyasına yaptığı tasarımlarla tanınan, Güney Afrikalı sanatçı Roger Titley, iKEDi projesinin ana eksenini oluşturan kuklaların tasarımını yaptı. 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın açılış ve kapanış  gösterilerinde dev boyutlardaki uğur böceği ve fil kuklalarıyla dünyanın hayranlıkla izlediği eşsiz bir performansa imza atan Titley’in tasarımları İstanbul’un mahallelerinde dolaşmaya devam ediyor.

2010′ta İstanbul’un 14 semtini turlayarak yolculuklarına başlayan hareketli heykeller, 2011 yılının bahar aylarında okullara yaptığı ziyaretlerin ardından İspanya ve Finlandiya’ya davet edildi. Mayıs ayında Burgos kentinin”White Nights” adlı geçidinde boy gösterdikten sonra, ağustos ayında Helsinki Festival’in konuğu oldu. Helsinki’den görüntüler için tıklayın!

Sokak, mahalle, meydan demeden gezinen dev kediler, 2012 güzünde yeniden İstanbullularla olacak! Atölyelerin günleri ve mekanları için takvime bir göz atın!

The social creativity project iKEDi, running under the slogan “We are all Istanbulites”, is a creation of South African puppet creator Roger Titley and Austrian theatre director Airan Berg. Titley and Berg have recently collaborated on other outdoor spectacles, including the Linz2009 Klangwolke, and the opening and closing ceremonies of this summer’s FIFA World Cup. Large and small scale puppets of Istanbul’s street animals will continue to meet the local residents of various neighborhoods.

Starting their journey in 2010 by touring 14 different neighborhoods of Istanbul, these mobile sculptures were invited to Spain and Finland after their visits to several local schools during 2011′s spring.  They joined the “White Nights” parade of Burgos in May 2011, and moved on to Helsinki Festival in August the same year. Click here for the photos from Helsinki!

Roaming the streets, neighbourhoods and squares, the giant cats will meet with Istanbulites again during the first weeks of autumn 2012! Check out the calendar for the days and places of the workshops!